ЄС посилив Правила регулювання протидії відмиванню грошей

Публікації

Якщо Ви стежите за міжнародними подіями, то напевно помітили, як Європейський Союз з періодичністю часто розглядає і приймає нові закони щодо посилення регулювання правил щодо протидії «відмиванню грошей і фінансуванню тероризму. Після того, як в лютому 2018 року пролунали скандали з банками в Латвії, а потім з мальтійським банком «Pilatus» та філією Danske Bank в Естонії, ЄС вирішив ще більше посилити заходи по боротьбі з «відмиванням грошей» і об’єднати співробітництво між усіма підрозділами фінансового контролю країн-членів ЄС. У підсумку Європейський парламент прийняв законодавство, що надає більш розширені права з обміну інформацією Європейському Центральному банку та Європейським правоохоронним органам. П’ята Директива, ухвалена 4 травня 2018 року Радою Європи, внесла зміни в чинну директиву №849 від 2015 р.оку, яка діяла з 2016 р.

Ключові зміни, які тоді були внесені в директиву 2015/849, наступні:

  • Підвищення транспарентності до інформації про бенефіціарних власників компаній і трастів.-Підтвердження ідентифікації особи клієнтів з допомогою відповідних електронних сервісів, зазначених у регламенті Європейського Парламенту та Ради ЄС, при проведенні електронних транзакцій на внутрішньому ринку ЄС.
  • Розвиток розширеної співпраці між органами фінансової розвідки країн-членів ЄС.-Усунення потенційних ризиків, пов’язаних з банківськими передплаченими картами і електронними валютами.
  • Розширено коло суб’єктів, які надають послуги з обміну «віртуальних валют» на фіатні гроші. Тепер дані суб’єкти зобов’язані здійснювати заходи з перевірки клієнтів, будь то фізичні особи або компанії.
  • Удосконалення заходів контролю за операціями, які проводяться за участю третьої сторони, якою виступає країна з високим рівнем ризику.

Нові правила по боротьбі з “відмиванням грошей” в ЄС

  • Акцентується увага на тому, що «відмивання грошей» у всіх державах-членах ЄС є кримінальним злочином, заходи боротьби, правила і санкції в країнах-членах ЄС щодо даного правопорушення сильно відрізняються. В результаті злочинці для проведення своїх незаконних схем можуть спеціально вибирати ті країни ЄС, де 1/4більш м’які правила та низькі штрафи. Посилення правил у новому законі, пов’язаному з «відмиванням грошей», тепер будуть однаково діяти у всіх країнахчленах ЄС. Особливо велика увага приділяється боротьбі з кіберзлочинністю і більш тісній співпраці між членами ЄС в цій сфері.
  • Завдяки прийняттю цих нових законів, злочинцям буде складніше фінансувати терористів і кримінал, так як нововведення закривають усі шпарини в діючих правилах «відмивання грошей». Таким чином владі в країнах ЄС буде легше виявляти і припиняти підозрілі фінансові потоки.

Основні правила і заходи нової Директиви ЄС

Ось головні пункти нової Директиви, в яких будуть посилені заходи контролю і санкцій:

  • Підвищення прозорості у визначенні справжніх бенефіціарних власників компаній і трастів. Це означає, що з метою запобігання “відмивання грошей” і фінансування тероризму, реєстри бенефіціарних власників юридичних осіб і трастів, зареєстрованих у всіх країнах-членах ЄС, будуть відкритими. Також вся інформація буде без обмежень доступна контролю з боку правоохоронних органів і фінансової розвідки, в тому числі будуть доступні дані про Траст, якщо траст є бенефіціаром корпорації.
  • Створення європейського централізованого реєстру власників банківських рахунків і системи пошуку на основі підключення даних, отриманих з різних державних джерел і систем країн-членів ЄС.-Координація даних між національними реєстрами бенефіціарну власність країнчленів ЄС в цілях полегшення і ефективності боротьби з фінансовими правопорушеннями.

Нові правила про рух грошових коштів при проведенні платежів через Інтернет.

  • Скасовується анонімність в таких банківських продуктах, як електронні передплачені картки при здійсненні покупок через інтернет-магазини на суму понад 150 EUR або у разі проведення On-line транзакцій суми понад 50 EUR.-Розширено поняття «готівки», в яке вносяться такі активи, як золото і передплачені електронні карти.
  • Поширення правил боротьби з «відмиванням грошей і фінансуванням тероризму:-На віртуальні валюти і безпосередньо на компанії і віртуальні майданчики, які надають послуги щодо зберігання та обміну криптовалюти.
  • На суб’єктів та осіб, які надають зовнішні бухгалтерські, аудиторські і консалтингові послуги, а також консультації з податкових питань (дана категорія осіб вже потрапляє під регламент Четвертої Директиви ЄС). У тому числі особи та організації, що займаються торгівлею творів мистецтва, зобов’язані виконувати правила “Due diligence” щодо своїх клієнтів і повідомляти про підозрілі дії органам фінансової розвідки (FIU) ЄС.
  • Розширення критеріїв оцінки і перевірок по операціях, що проводяться за участю третіх країн з підвищеним ризиком. Особлива увага буде приділятися рівня «прозорості» бенефіціарну власність, зареєстрована у юрисдикції третьої країни, яка недостатньо ефективно займається питаннями боротьби з «відмиванням грошей» і не обмінюється податковою інформацією з ЄС.-Надання дозволу місцевій владі реєструвати інформацію про рух грошових коштів нижче порога 10 000 EUR, і вилучати кошти у випадках виникнення підозр проведення незаконних операцій. Також дозвіл поширюється на готівкові суми грошей, що відправляються поштою або фрахтом в якості цінного вантажу.

Посилення і розширення повноважень підрозділів фінансової розвідки Європейського Союзу, що передбачає спрощення співпраці та одержання повного доступу до централізованих банківських реєстрів, до пошукових систем і іншим платіжним реєстрів країн-членів ЄС.-Зміцнення міждержавної співпраці з усіма підрозділами і керівним складом фінансового контролю країн-членів ЄС з метою зміцнення ефективності обміну інформацією, в тому числі з Європейським Центральним банком і відділом по боротьбі з “відмиванням грошей”, включаючи органи фінансового нагляду.

Європейські парламентарії вважають, що нова Директива не тільки позитивно вплине на якість обміну інформацією між країнами-членами ЄС, але і на держави, що не входять до складу ЄС. В результаті було вирішено внести в нове законодавство міри покарання за фінансові правопорушення, які будуть застосовуватися у всіх країнах-членах ЄС.

Так мінімальне покарання за злочини, пов’язані з “відмиванням грошей”, полягатиме у позбавленні волі строком на 4 (чотири) роки. Також передбачені додаткові санкції до осіб, засуджених за «відмивання грошей», їм буде заборонено балотуватися на державні пости, займати посади державних службовців і мати доступ до державного фінансування. Нові посилені заходи повністю узгоджені з членами європейського парламенту, але поки ще офіційно не схвалені Радою Європи. Після того, як всі адміністративні та регламентні процедури по прийняттю нової Директиви будуть закінчені, у державчленів ЄС буде 24 місяці, щоб адаптувати нові вимоги до своїх національних законів і ввести їх в дію.

За цей період часу в країнах-членах ЄС влада повинна забезпечити наявність державних реєстрів бенефіціарної власності та трастів. У тому числі нові правила 3/4Директиви повинні бути перенесені в міжнародне право. Що стосується застосування заходів з контролю за готівкою, то вони почнуть діяти через 30 місяців після офіційної дати вступу директиви в силу.

Юридичний Центр