Понад два століття швейцарські банки заробляли собі репутацію найнадійніших банків у світі. Вона будувалася не тільки на стабільності роботи банків, але і на тому, як ці банки зберігають фінансову таємницю своїх клієнтів. Вже багато років швейцарці відомі тим, що ніколи ні за яких обставин не розкривали дані про рахунки своїх клієнтів. Проте в 21 столітті ця традиція пішла в небуття, і з’явилися підстави, при яких банки згодні розкрити дані про рахунки своїх клієнтів третім сторонам. Наприклад, це надійшов запит від Інтерполу і мова йде про власника рахунку, який отримав гроші злочинним шляхом. В цілому, всі банки світу готові розкривати дані про своїх клієнтів. Однак у деяких країнах банки є менш поступливими, а в інших – навпаки. Швейцарія все ще знаходиться в списку тих країн, для яких банківська таємниця – не порожнє слово. Які ще країни відомі своєю повагою до фінансової таємниці своїх клієнтів?
Міжнародна асоціація податкових фахівців Tax Justice Network дослідила питання дотримання конфіденційності у різних країнах. Фахівці цієї організації склали Індекс фінансової секретності (Financial Secrecy Index), який оцінює різні країни світу наскільки надійно вони зберігають банківську таємницю. Підсумковий рейтинг країн з найбільш високим рівнем фінансової таємниці публікується нижче. Чим вище країна в цьому рейтингу, тим більш суворо там з дотриманням принципів фінансової таємниці.
Згідно даних фахівців Tax Justice Network, які складаються з незалежних податкових аналітиків і адвокатів було зроблено висновок, що такі країни як: Швейцарія, США та Кайманові острови є першими світовими посередниками, які сприяють незаконним фінансовим потокам.
Оцінка рейтингу рівня фінансової таємниці проводилась на основі вивчення 20 показників, що характеризують фінансову прозорість тієї чи іншої юрисдикції. Серед основних оцінних показників можна виділити наступні:
- Наявність відкритого реєстру корпоративної власності в країні та системи контролю річних звітів структур з обмеженою відповідальністю.
- Наявність публічного реєстру нерухомого майна і центрального реєстру власників високоцінних активів.
- Закони, що захищають принципи банківської таємниці, які передбачають позбавлення волі за розкриття банківської інформації.
- Можливість доступу громадськості до судових справ і процесів, що стосуються кримінальних і цивільних податкових питань.
- Можливість ідентифікації особистості бенефіціарного власника корпоративної власності (анонімність).
- Наявність національного законодавства, що гарантує пільги в отриманні громадянства або резидентства за рахунок надання низьких податкових ставок або безподаткового статусу.
- Наявність вимог та відкритого доступу до національних річних фінансових звітів, призначених для міжнародного обміну фінансовою інформацією.
- Наявність у країні незареєстрованих цінних паперів та корпоративних акцій на пред’явника».
- Ведення публічних статистичних даних щодо ведення зовнішньоекономічної фінансової діяльності в державі.
- Наявність державних зобов’язань з надання фінансової звітності та заходів боротьби з ухиленням від сплати податків. Виконання вимог FATF щодо боротьби з «відмиванням грошей».