Uber програв справу щодо водіів таксі

Публікації

Компанія Uber програла ще один судовий спір у Європі через статус зайнятості водіїв:Суд Амстердама виніс рішення, згідно якого водії Uber є співробітниками компанії, а не самозайнятими підрядниками. Крім того, суд постановив, що на водіїв поширюється діюча в країні колективна трудова угода, яка регулює захист водіїв таксі. Це означає, що витрати компанії зростуть трудова Угода встановлює певні гарантії та соціальні виплати( наприкладдопомога по хворобі).

Судові витрати в сумі 50 тисяч євро також лягли на Uber.

Для довідки: на платформі Uber лише в Амстердамі працює близько 4000 водіїв. Таким чином, суд Амстердама відхилив заперечення відповідача про те, що Uber це виключно технологічна платформа, яка з’єднує пасажирів з постачальниками послуг таксі, і встановив, що водії є самозайнятими особами «лише на папері». Судді підкреслили характер послуги, наданої водіями, і той факт, що Uber здійснює контроль над тим, як вони можуть працювати і заробляти за допомогою програми та її алгоритмів.

Верховний суд Європи ще в 2017 році визначив, що компанія Uber є постачальником транспортних послуг і повинна дотримуватися місцевих законів про транспорт.

У Нідерландах позов проти компанії Uber у 2020 році подала НАЦІОНАЛЬНА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ FNV, а слухання справи почалися в кінці червня 2021 році.

Після винесення рішення віце-президент FNV Закарія Буфангача заявив: “Суд підтвердив те, що ми повторювали роками: Uber є роботодавцем, а водії – співробітниками, і тому компанія повинна виконувати вимоги колективної трудової угоди, яка відноситься до водіїв таксі. Це також посил для міжнародного суду в Гаазі. Подібні конструкції нелегальні. Необхідно стежити за дотриманням закону».

Відомо, що компанія має намір подавати апеляцію і «не планує наймати водіїв у Нідерландах». Представник компанії повідомив: “для водіїв, які використовують мобільний додаток, нічого не зміниться. Ми подаємо апеляцію”. А Маурітс Шенфельд, генеральний директор Uber в Північній Європі, додав: “ми розчаровані таким рішенням, тому що знаємо – переважна більшість водіїв хочуть зберегти 1/2незалежність. Вони не бажають відмовлятися від свободи, щоб вибирати, чи потрібно їм працювати, де і коли. І щоб захистити інтереси водіїв, ми подамо апеляцію і будемо вдосконалювати роботу платформи в Нідерландах».

Протягом останніх років компанія Uber програла кілька судових процесів у Великобританії за класифікацією зайнятості, у тому числі і в суді апеляційної інстанції. В результаті компанія заявила, що буде ставитися до водіїв у Великобританії як до співробітників, але суперечки з цього приводу не вщухають (в частині визначення робочого часу). А у травні 2021 р. представники Uber погодилися визнати британську профспілку.

Компанія Uber продовжує боротися у інших країнах Європи проти висунутих позовів і лобіювати законодавців Європейського Союзу з метою дерегулювання роботи платформи… Джил Тох, дослідник прав доступу до даних, доктор філософії з Амстердамського університету, так прокоментувала рішення суду Амстердама:

Он-лайн платформи явно стурбовані наслідками судових процесів, про що свідчить інтенсивне вкладення коштів у лобіювання на рівні ЄС”. Ми також були свідками того, як Uber продавив зміну законів в ході кампанії Prop 22 в Каліфорнії.

Юридичний Центр