Британські Віргінські острови, Коста-Ріку, Маршаллові острови та Росію додано до списку юрисдикцій, що не співпрацюють з ЄС для цілей оподаткування.
Цей список тепер складається з 16 юрисдикцій:
- Американське Самоа
- Ангілья
- Багами
- Британські Віргінські острови
- Коста-Ріка
- Фіджі
- Гуам
- Маршаллові острови
- Палау
- Панама
- Росія
- Самоа
- Тринідад і Тобаго
- Острови Теркс і Кайкос
- Віргінські острови США
- Вануату
Рада Європи шкодує про те, що ці юрисдикції не співпрацюють у податкових питаннях та пропонує їм поліпшити свою правову базу для вирішення виявлених проблем. Як бачимо до цього списку додано чотири юрисдикції, що не співпрацюють з ЄС, з метою оподаткування: Британські Віргінські острови, Коста-Ріка, Маршаллові острови і Росія. Рада Європи просить ці країни поліпшити свою правову базу і працювати над дотриманням міжнародних стандартів у сфері оподаткування.
Причини додавання Британських Віргінських островів, Коста-Ріки, Маршаллових островів і Росії
Цей новий список юрисдикцій, які не співпрацюють з ЄС, містить країни, які або не ведуть конструктивного діалогу з ЄС з питань податкового управління, або не виконують своїх зобов’язань щодо проведення необхідних реформ. Ці реформи мають бути спрямовані на дотримання низки об’єктивних критеріїв належного податкового управління, що включають податкову прозорість, справедливе оподаткування та запровадження міжнародних стандартів, спрямованих на запобігання розмиванню податкової бази та переміщенню прибутку.
Що стосується Маршаллових Островів, існують побоювання, що ця юрисдикція з нульовою або тільки номінальною ставкою корпоративного прибуткового податку залучає прибуток без реальної економічної діяльності. Зокрема, було встановлено, що Маршаллові Острови не забезпечують дотримання вимог економічної присутності. Маршаллові Острови були включені до списку вже один раз, у 2018 році.
Британські Віргінські острови внесено до списку, оскільки було встановлено, що вони недостатньо відповідають стандарту ОЕСР щодо обміну інформацією за запитом. Цю юрисдикцію вказано вперше.
Коста-Ріку занесено до нього, оскільки вона не виконала свого зобов’язання щодо скасування або зміни згубних аспектів свого режиму звільнення від доходів з іноземних джерел.
Росію занесено до списку після того, як група з розроблення кодексу поведінки перевірила нове законодавство Росії, ухвалене у 2022 році, на відповідність критеріям належного податкового управління кодексу та дійшла висновку, що Росія не виконала свого зобов’язання щодо усунення шкідливих аспектів спеціального режиму для міжнародних холдингових компаній. Крім того, діалог з Росією з питань, пов’язаних з оподаткуванням, зайшов у глухий кут після російської агресії проти України.
Список юрисдикцій, які не співпрацюють з ЄС з метою оподаткування, було складено в грудні 2017 року. Він є частиною зовнішньої стратегії ЄС у сфері оподаткування і спрямований на сприяння поточним зусиллям із просування належного податкового управління в усьому світі.
Юрисдикції оцінюються на основі набору критеріїв, встановлених Радою. Ці критерії охоплюють податкову прозорість, справедливе оподаткування та впровадження міжнародних стандартів, спрямованих на запобігання розмиванню податкової бази та переміщенню прибутку. Робота над списком – це динамічний процес. З 2020 року Рада оновлює список двічі на рік. Наступна редакція списку запланована на жовтень 2023 року.