Грузія – одна з країн-лідерів за кількістю відкритих бізнесів для громадян колишнього СРСР. За півроку 2022 р. тут було зареєстровано 7 500 компаній та ФОП. Правду кажучи, інтерес до цієї країни серед бізнесу виник не тільки 2022 року. Багато хто розглядав і розглядає Грузію як базову юрисдикцію з метою реєстрації компанії або ФОП для обслуговування іноземних контрактів. Основна причина – комфортні умови для бізнесу, зрозуміле оподаткування та простота адміністрування податків.
У більшості випадків саме податки відіграють важливу роль у виборі країни для ведення бізнесу. Для повноти картини коротко опишемо податки які існують у цій країні.
Грузія по суті є юрисдикцією, де діють низькі податкові ставки і досить просте адміністрування бізнесу. Але при цьому, існують вимоги щодо здачі звітності, є відкритий корпоративний реєстр і країною повністю виконуються вимоги FATF, OECD, ЄС та інших міжнародних регуляторів. Тобто в чорних або сірих списках країн, що сприяють укриттю від податків, Грузії немає. Її навіть немає в рейтингах Tax Justice Network: Corporate Tax Haven Index і Financial Secrecy Index.
Оподаткування фізичних осіб у Грузії
З найманих працівників у Грузії утримують податок з доходу у фіксованому розмірі 20%. Наприклад, якщо працівнику нарахують зарплату 1 000 ларі, то з неї 200 ларі вирахують. Крім цього, із зарплати утримується внесок до пенсійного фонду – 2%. Крім самого працівника, по 2% переводять пенсійному фонду: роботодавець і держава. Загалом виходить 6%.Однак якщо річний дохід працівника від 24 000 до 60 000 ларі – внесок держави вже становить 1%, якщо понад 60 000 ларі – тоді держава нічого не перераховує до пенсійного фонду. Будь-яких інших обов’язкових платежів і соціальних внесків із заробітної плати в Грузії не утримується. Зазначимо, що похідний податок може стягуватися за ставкою 5%:Від доходу, отриманого фізичними особами від здачі житлової нерухомості,автотранспортних засобів та земельних ділянок.
Оподаткування мікробізнесу в Грузії
До мікробізнесу в Грузії належать ФОП, які відповідають таким критеріям:
річний оборот менше 30 000 ларі (~$10 000);
немає найманих працівників;
реєстрація як мікропідприємство.
З мікропідприємств у Грузії податки не утримуються. Однак вони також зобов’язані здійснювати внески до пенсійного фонду. Але замість 2% платять 4% – бо самозайняті роблять платіж “за себе і за того хлопця”, тобто – як за найманого працівника і як за роботодавця.
Оподаткування малого бізнесу в Грузії
Ця категорія бізнесу дуже популярна в Грузії серед іноземців саме завдяки своєму оподаткуванню. Адже якщо річний виторг не перевищує 500 000 ларі (~$180 000), фіскальне навантаження становить лише 1%.
Наприклад, отримавши на місяць виручку 1 000 ларі, потрібно заплатити всього 10 ларі податку. Стандартний же режим оподаткування в Грузії передбачає 20% податку з доходу фізичних осіб або 200 ларі. Очевидна економія в 190 ларі на місяць.
Оподаткування ПДВ
У категорії малого бізнесу в Грузії є важливий нюанс, який стосується сплати ПДВ (стандартна ставка – 18%). Якщо дохід підприємця з місцевих джерел перевищує 100 000 ларі протягом 12 календарних місяців, виникає обов’язок зареєструватисяплатником ПДВ.Зазначена вимога не поширюється на дохід, отриманий від експортних угод. І відповідно не стосується виручки різних категорій осіб, які працюють за іноземними контрактами.
Надаючи послуги, важливо правильно оформити контракт із замовником. Якщо предмет контракту буде вказано розпливчасто, податкова може змінити кваліфікацію доходу. Наприклад, контракт складено як оплату за послуги, але характер угоди вказує на отримання зарплати. У такому разі кваліфікація доходу змінюється і відповідно податок збільшується з 1% до 20%. Служба доходів Грузії проводить вивчення угоди не за зовнішніми ознаками, а досліджує саму її суть.Тому, якщо з тексту контракту складається враження про надання консультаційних послуг (заборонено для малого бізнесу), то вони так і кваліфікують цей дохід. Навіть якщо в предметі контракту була вказана інша термінологія.Базовою правовою підставою для перекваліфікації доходів малого підприємця є частина 9 ст. 73 Податкового кодексу Грузії. І ще, перевірити кваліфікацію предмета договору можна в спеціальній анкеті на сайті податкової, яка складається з 40 запитань.
Представники малого бізнесу також зобов’язані платити внески до пенсійного фонду.
Пільгові податкові режими для IT у Грузії
IT-компанії та IT-фахівці на сьогодні є одними з найбільш значимих платників податків у всьому світі. Тому щоб “заманити” їх до себе, грузинська влада розробила для них два режими оподаткування:особа віртуальної зони та міжнародна компанія.
Особа віртуальної зони в Грузії
Скористатися цим податковим режимом можуть грузинські компанії, які надають IT-послуги нерезидентам. Отримавши статус Особи Віртуальної зони Грузії, при здійсненні експортних контрактів компанія звільняється від: податку на прибуток (15%) і ПДВ (18%) а також митних зборів.
Однак оподаткування дивідендів (5%), податки із заробітної плати співробітників (20%), майновий податок (до 1%) і внески до пенсійного фонду (4%) серед зобов’язань для Осіб Віртуальної зони залишаються.
До обов’язкових вимог до юридичних осіб, які бажають отримати зазначений статус, є також наявність економічної присутності в Грузії (співробітники, офіс). Простими словами, щоб справді уникнути стандартних податкових платежів, слід надати Службі доходів докази, що програмні продукти дійсно розробляються в Грузії. В іншому випадку доведеться платити 15% податку на корпоративний прибуток.
Міжнародна компанія
Цей податковий статус запроваджено два роки тому. Крім IT-компаній, він також поширюється і на морські компанії. Отримати статус “Міжнародної компанії” можуть юрособи, які відповідають таким критеріям:
-мінімум 2 роки роботи в ІТ-сфері ;
-ведення діяльності з визначеного переліку;
-наявність кваліфікованих співробітників, офісу, достатньої кількості обладнання та техніки для ведення економічної діяльності .
якщо все вищевказане забезпечити, тоді компанія отримує можливість істотно знизити своє податкове навантаження:
корпоративний податок на прибуток 5% (замість 15%);
звільнення від оподаткування дивідендів (замість 5%);
ПДФО на зарплату співробітників 5% (замість 20%);
звільнення від майнового податку (замість 1%);
право на зниження бази оподаткування за рахунок відрахувань витрат на НДДКР і на зарплату співробітників-резидентів Грузії.
Потрібно зазначити, що наявність пільгових податкових статусів для IT не призвела до масового переїзду до Грузії провідних технологічних компаній. Однак цей процес триває і частина IT-компаній уже відкрили в країні свої офіси.
Таким чином Грузія досить приваблива країна для ведення бізнесу, орієнтованого на експорт.Низькі податки, швидкість реєстрації (1-2 дні), просте адміністрування та доступні банківські інструменти – все це робить доцільним переїзд до Грузії та відкриття тут своєї компанії.