ЄС посилив Правила регулювання  протидії  відмиванню грошейЯкщо Ви стежите за міжнародними подіями, то напевно помітили, як Європейський Союз з періодичністю часто розглядає і приймає нові закони щодо посилення регулювання правил щодо протидії «відмиванню грошей і фінансуванню тероризму.

Після того, як в лютому 2018 року пролунали скандали з банками в Латвії, а потім з мальтійським банком „Pilatus“ та філією Danske Bank в Естонії, ЄС вирішив ще більше посилити заходи по боротьбі з „відмиванням грошей“ і об'єднати співробітництво між усіма підрозділами фінансового контролю країн-членів ЄС. У підсумку Європейський парламент прийняв законодавство, що надає більш розширені права з обміну інформацією Європейському Центральному банку та Європейським правоохоронним органам.

П'ята Директива, ухвалена 4 травня 2018 року Радою Європи, внесла зміни в чинну директиву №849 від 2015 р.оку, яка діяла з 2016 р.
Ключові зміни, які тоді були внесені в директиву 2015/849, наступні:

-Підвищення транспарентності до інформації про бенефіціарних власників компаній і трастів.
-Підтвердження ідентифікації особи клієнтів з допомогою відповідних електронних сервісів, зазначених у регламенті Європейського Парламенту та Ради ЄС, при проведенні електронних транзакцій на внутрішньому ринку ЄС.
-Розвиток розширеної співпраці між органами фінансової розвідки країн-членів ЄС.
-Усунення потенційних ризиків, пов'язаних з банківськими передплаченими картами і електронними валютами. Розширено коло суб'єктів, які надають послуги з обміну „віртуальних валют“ на фіатні гроші. Тепер дані суб'єкти зобов'язані здійснювати заходи з перевірки клієнтів, будь то фізичні особи або компанії.
-Удосконалення заходів контролю за операціями, які проводяться за участю третьої сторони, якою виступає країна з високим рівнем ризику.

Нові правила по боротьбі з „відмиванням грошей“ в ЄС

-Акцентується увага на тому, що „відмивання грошей“ у всіх державах-членах ЄС є кримінальним злочином, заходи боротьби, правила і санкції в країнах-членах ЄС щодо даного правопорушення сильно відрізняються. В результаті злочинці для проведення своїх незаконних схем можуть спеціально вибирати ті країни ЄС, де більш м'які правила та низькі штрафи. Посилення правил у новому законі, пов'язаному з «відмиванням грошей», тепер будуть однаково діяти у всіх країнах-членах ЄС. Особливо велика увага приділяється боротьбі з кіберзлочинністю і більш тісній співпраці між членами ЄС в цій сфері.

-Завдяки прийняттю цих нових законів, злочинцям буде складніше фінансувати терористів і кримінал, так як нововведення закривають усі шпарини в діючих правилах «відмивання грошей». Таким чином владі в країнах ЄС буде легше виявляти і припиняти підозрілі фінансові потоки.


Основні правила і заходи нової Директиви ЄС

І так головні пункти нової Директиви, в яких будуть посилені заходи контролю і санкцій:

-Підвищення прозорості у визначенні справжніх бенефіціарних власників компаній і трастів. Це означає, що з метою запобігання «відмивання грошей» і фінансування тероризму, реєстри бенефіціарних власників юридичних осіб і трастів, зареєстрованих у всіх країнах-членах ЄС, будуть відкритими. Також вся інформація буде без обмежень доступна контролю з боку правоохоронних органів і фінансової розвідки, в тому числі будуть доступні дані про Траст, якщо траст є бенефіціаром корпорації.

-Створення європейського централізованого реєстру власників банківських рахунків і системи пошуку на основі підключення даних, отриманих з різних державних джерел і систем країн-членів ЄС.
-Координація даних між національними реєстрами бенефіціарну власність країн-членів ЄС в цілях полегшення і ефективності боротьби з фінансовими правопорушеннями.

Нові правила про рух грошових коштів при проведенні платежів через Інтернет.


-Скасовується анонімність в таких банківських продуктах, як електронні передплачені картки при здійсненні покупок через інтернет-магазини на суму понад 150 EUR або у разі проведення On-line транзакцій суми понад 50 EUR.

-Розширено поняття «готівки», в яке вносяться такі активи, як золото і передплачені електронні карти.

-Поширення правил боротьби з «відмиванням грошей і фінансуванням тероризму:

-На віртуальні валюти і безпосередньо на компанії і віртуальні майданчики, які надають послуги щодо зберігання та обміну кріптовалюти.

-На суб'єктів та осіб, які надають зовнішні бухгалтерські, аудиторські і консалтингові послуги, а також консультації з податкових питань (дана категорія осіб вже потрапляє під регламент Четвертої Директиви ЄС). У тому числі особи та організації, що займаються торгівлею творів мистецтва, зобов'язані виконувати правила „Due diligence“ щодо своїх клієнтів і повідомляти про підозрілі дії органам фінансової розвідки (FIU) ЄС.

-Розширення критеріїв оцінки і перевірок по операціях, що проводяться за участю третіх країн з підвищеним ризиком. Особлива увага буде приділятися рівня „прозорості“ бенефіціарну власність, зареєстрована у юрисдикції третьої країни, яка недостатньо ефективно займається питаннями боротьби з „відмиванням грошей“ і не обмінюється податковою інформацією з ЄС.

-Надання дозволу місцевій владі реєструвати інформацію про рух грошових коштів нижче порога 10 000 EUR, і вилучати кошти у випадках виникнення підозр проведення незаконних операцій. Також дозвіл поширюється на готівкові суми грошей, що відправляються поштою або фрахтом в якості цінного вантажу.

-Посилення і розширення повноважень підрозділів фінансової розвідки Європейського Союзу, що передбачає спрощення співпраці та одержання повного доступу до централізованих банківських реєстрів, до пошукових систем і іншим платіжним реєстрів країн-членів ЄС.

-Зміцнення міждержавної співпраці з усіма підрозділами і керівним складом фінансового контролю країн-членів ЄС з метою зміцнення ефективності обміну інформацією, в тому числі з Європейським Центральним банком і відділом по боротьбі з „відмиванням грошей“, включаючи органи фінансового нагляду.

Європейські парламентарії вважають, що нова Директива не тільки позитивно вплине на якість обміну інформацією між країнами-членами ЄС, але і на держави, що не входять до складу ЄС. В результаті було вирішено внести в нове законодавство міри покарання за фінансові правопорушення, які будуть застосовуватися у всіх країнах-членах ЄС,

Так мінімальне покарання за злочини, пов'язані з „відмиванням грошей“, полягатиме у позбавленні волі строком на 4 (чотири) роки. Також передбачені додаткові санкції до осіб, засуджених за «відмивання грошей», їм буде заборонено балотуватися на державні пости, займати посади державних службовців і мати доступ до державного фінансування.
Нові посилені заходи повністю узгоджені з членами європейського парламенту, але поки ще офіційно не схвалені Радою Європи. Після того, як всі адміністративні та регламентні процедури по прийняттю нової Директиви будуть закінчені, у держав-членів ЄС буде 24 місяці, щоб адаптувати нові вимоги до своїх національних законів і ввести їх в дію.

За цей період часу в країнах-членах ЄС влада повинна забезпечити наявність державних реєстрів бенефіціарної власності та трастів. У тому числі нові правила Директиви повинні бути перенесені в міжнародне право. Що стосується застосування заходів з контролю за готівкою, то вони почнуть діяти через 30 місяців після офіційної дати вступу директиви в силу.